• Telefon: 0312 911 99 06

HAC KONUSUNDA MERAK EDİLENLER

Revan Tur


Hac Nedir?

Hac, Müslüman alemi tarafından kutsal kabul edilen Kabe ve civarındaki diğer kutsal yerlerin ziyaret edilmesi, bu süre içerisinde gerekli dini vazifelerin yapılması ile hacı olunan ve İslam’ın 5 şartı arasında yer alan bir ibadettir.

Her iki ibadet birbirlerinden yapılış zamanı ve yapılması gerekenler ile ilgili konularda farklılık göstermektedir. Hac yılda yalnızca 1 kere olmak üzere Kurban Bayramı ve arefe gününde yapılabilmektedir. Umre ise haccın yapıldığı dönem haricinde yılın herhangi bir döneminde yapılabilmektedir. Hac ibadeti bir farz iken umre bir sünnettir. Hacda yapılan şeytan taşlama, kurban kesme gibi dini gereklilikler umrede yapılmamaktadır. Öte yandan hac İslam dininin 5 şartı arasında yer alırken, umrede böyle bir durum söz konusu değildir.

İhram, hac ve umre ibadetini yerine getirmek amacı ile Mekke ve çevresindeki kutsal toprakları ziyaret eden erkeklerin giydiği, beyaz ve iki parçadan meydana gelen bir elbisedir. İhrama girmek için öncelikle uygun yer var ise gusül, yok ise abdest alınmaktadır. Gerekli kıyafetlerin giyilmesinin ardından iki rekat namaz kılınır ve ardından niyet edilir. Öte yandan yalnızca Türkçe çevirisi bile bilinse Telbiye duasını okumak ihrama girenler için farzdır.

Hac ibadeti, her Müslüman için hem dünya hem de ahiret hayatı için çok önemlidir. Samimi ve doğru bir şekilde hac ibadetinin yerine getirilmesi, o kişiyi tüm günahlarından arındırır, Allah’ın katındaki derecesini yükseltir ve kişiyi daha olgun hale getirir.

Öte yandan maddi ve sağlık açıdan elverişli kişilere farz olan hac ibadetinin yapılması sırasında edilen tüm dualar ve tövbeler Allah katında kabul görür. Böylelikle bu ibadetin yapılması ile birlikte kişi manevi olarak adeta yeniden doğar.

Bu sorunun yanıtı zamana ve hac turu paketi kapsamında sunulan hizmete bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla hac turu fiyatları ile ilgili her zaman geçerli olan bir durum yoktur.


© 2020 REVAN TUR. All Rights Reserved designed by | OXIT